Vilamoura Garden
13750SEK
per personVilamoura bjuder på golf på högsta nivå! Det här är en unik golfdestination då det här, i den lilla orten Vilamoura beläget en halvtimme från Faros flygplats, trängs hela 5 toppklassbanor! Vilamoura Garden har ett perfekt läge bara någon minuts promenad från en av ortens banor med närhet till trevliga restauranger, stranden och marinan. Vilamoura Garden Hotel är ett charmigt boutiquehotell med ett perfekta läge för en golfsemester i Vilamoura. Här bor men mitt bland golfbanorna och nära till Vilamouras stora utbud av restauranger och bara 12 minuters promenad från…
Vilamoura bjuder på golf på högsta nivå!
Det här är en unik golfdestination då det här, i den lilla orten Vilamoura beläget en halvtimme från Faros flygplats, trängs hela 5 toppklassbanor! Vilamoura Garden har ett perfekt läge bara någon minuts promenad från en av ortens banor med närhet till trevliga restauranger, stranden och marinan.
Vilamoura Garden Hotel är ett charmigt boutiquehotell med ett perfekta läge för en golfsemester i Vilamoura. Här bor men mitt bland golfbanorna och nära till Vilamouras stora utbud av restauranger och bara 12 minuters promenad från stranden. Hotellet erbjuder shuttlebus till golfbanorna.
Det är ett 4-stjärnigt hotell med 59 ljusa och rymliga rum i ett antal olika rumstyper. Här finns gott om faciliteter, Pinhal Golf Course ligger ett par minuters promenad bort. Vid hotellet finns ett trevligt poolområde, med bar och ett 24-timmars fitnesscenter och två matställen. Då hotellet ligger mitt i Vilamoura så finns det ju mycket att upptäcka precis utanför dörren till hotellet.
Plats
Vilamoura Garden
Avstånd | |
---|---|
Faro flygplats | 25 km |
Pinhal Golf | 280 m |
Old Course | 2,7 km |
Millenium Golf | 3,7 km |
Laguna Golf | 3,7 km |
Victoria Golf | 4,1 km |
Golfpaket Vilamoura Garden | 21/7-26/8 | 1/9-15/9 | 16/9-30/9 | 1/10-31/10 |
---|---|---|---|---|
7 nätter i dubbelrum Frukost 5 gf 3 x Pinhal, Milllenium eller Laguna 2x Old Course eller Victoria Transfer t & r Flygplats | 11 295 | 14 550 | 15 450 | 13 950 |
Samma som ovan i enkelrum | 16 095 | 18 150 | 19 050 | 16 195 |
FAKTA
PAR 72
GRUNDAD 1969
HCP 36 D/ 28 H
DESIGN F Pennink/ T Jones
5 913 m
5 086 m
Old Course Vilamoura
Banan är en av de äldsta i regionen och mest kända. Den går även under namnet ``Grande Dame``. Banan slingrar under imponerande tallar genom mjukt böljande fairways. Under de senaste åren har man byggt ett nytt klubbhus och angränsande puttinggreen. Det här är en av de banor i Portugal som alltid kommer att stanna i minnet hos besökande golfare!
FAKTA
PAR 72
GRUNDAD 2004
HCP 36 D/ 28 H
DESIGN Arnold Palmer
6 094 m
4 762m
Victoria Vilamoura
Dom Pedro Victoria Golf Course Vilamoura, i Algarve, öppnade 2004 och är en av de bästa golfbanorna i Portugal designad av den sanna golflegenden Arnold Palmer. Sedan 2007 har Victoria Golf Course Vilamoura varit värd för den största golftävlingen i Portugal: Portugal Masters of the European Tour. Varje år i oktober välkomnar Algarve många stjärnspelare från PGA-touren. Här finns även en exceptionell driving range och en puttinggreen på cirka 2 500 m2. Med 5/6 tees per hål, breda och böljande fairways, omfattande vattenhinder och välplacerade bunkrar är denna bana en oförglömlig upplevelse för varje spelare.
FAKTA
PAR 72
GRUNDAD 2000
HCP 36 D/ 28 H
DESIGN Martin Hawtree
5 784 m
4 767 m
Millennium Vilamoura
Det är en trevlig och variationsrik parkbana där breda och generösa fairways blandas med några riktigt smala som kräver precision. Vissa av hålen har fairways som omges av pinjeträd och några hål är öppnare där vinden blir att räkna med i spelet.
FAKTA
PAR 72
GRUNDAD 1990
HCP 36 D/ 28 H
DESIGN Joseph Lee
5 774 m
4 900 m
Laguna Vilamoura
Banan ligger utmed den låglänta kustnära terrängen och har en linkskaraktär vilket skiljer sig från de andra Vilamoura banorna. Här finns inte mycket träd däremot ligger spelutmaningen i vattenhinderna, 79 bunkrar och havsbrisen som i höggrad kan påverka spelet. Laguna delar klubbhus med den angränsande Millennium banan.
FAKTA
PAR 72
GRUNDAD 1976
HCP 36 D/ 28 H
DESIGN F Pennink/ T Jones
5 914 m
5 206 m
Pinhal Course Vilamoura
Det här är den andra banan som byggdes i Vilamoura. Det är en parkbana med de karatäristiska paraplyformade pinjeträden som kantar de böljande fairways. Det är en välskött och variationsrik bana med flera vattenhinder, dammar och bäckar.